demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?

Enter your answer in the box. Explain or show your thinking.

Respuesta :

tinchjeffrey tinchjeffrey
  • 25-01-2022

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

Answer Link
omglolol22 omglolol22
  • 25-01-2022
$5.

Explanation:
if there are 18 roses and the total cost is $90, you would want to divide 90 by 18. 90 divided by 18 is 5, therefore the cost of each rose is $5
Answer Link

Otras preguntas

You have data on returns on common stocks for all years since 1945. to show clearly how returns have changed over time, your best choice of graph
A population of mice occupies a tree stump in a forest. During the last decade, there has been little change in the number of mice in the population. Which of
Could use some help.
Calculate the number of atoms of copper represented by 127.08 g of copper. 1. 1.20 × 1024 atoms 2. 2.00 atoms 3. 1.30 × 1024 atoms 4. 2.16 atoms
If you ate 10 cookies over 8 days who many would you eaten over 12 days
Why is jfk ranked among the top 10 most successful presidents?
I need help with this percent problem ASAP
When ammonium carbonate decomposes what gas is produced and will a glowing splint burn brighter in the presence?
Why do you think that chimpanzees and gorillas do not commonly use knuckle walking as a primary means of locomotion? answers?
What is the meaning of across the moon like a prison bar