alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

A gas in a cylinder with a moveable piston has an initial volume of 89.2 ml . if we heat the gas from 35 âc to 153 âc, what is its final volume (in ml)? express
The base sequence of the template strand of dna is cattggtaggcaaaagaact. what is the new synthesized complementary strand?
True or false: a clinical data repository supports sophisticated data analytics.
Pleas can someone add a independent clause to this sentence and Separate the two clause with a semi colon (The heavy rain lashed against the bed room window).I'
The energy associated with the motion of particles in a substance is called __________.
During the forging process for a steel sword, the blacksmith places a hot iron blank into a cold bucket of water. Which of the following happens? A. The water m
One liter is approximately 1.06 quarts. Write a direct variation equation that relates x liters to y quarts. what is an equation
the area of a rectangle is 85 square feet. the length is 12 feet longer than the width. find the length and width of the wall
please help fast!! what is the surface area??
An airline requires carry on luggage to weigh at most 40 pounds. Your suitcase currently weighs 10 pounds. How many pounds p are available for you to fill your