janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?$2.48 per ounce$0.250 per o
If y=14 when x=8, find y when x=12   Directly proportional
how was feudalism beneficial
What is the fraction of 36000
Solve for "y" 1.2x-4y=28
How was Islam able to cross the Sahara Desert in the eighth century?
True or False: The plants, animals, people, and land in the eastern and western parts of North America are the same.
six hundred twenty six children attend elm street school which is another to write this number
six hundred twenty six children attend elm street school which is another to write this number
To become industrial, a nation must have raw materials, workers, and capital. True or false?