skills515 skills515
  • 25-09-2014
  • Mathematics
contestada

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?

$2.48 per ounce

$0.250 per ounce

$0.208 per ounce

$0.199 per ounce

Respuesta :

mmsmunioc mmsmunioc
  • 25-09-2014
box= 12 ounces of crackers=2.49$
=.2075 per ounce
.25 is more
.208 is more
.199 is less
Answer Link

Otras preguntas

9. Find the area of the shaded segment. Round your answer to the nearest tenth. (1 point) 120° 6 cm 0 7.9 cm O 120 cm O 22.1 cm O 36.0 cm
Determine the components of the third line of defence
how does construction differ from manufacturing.?​
what is the area if the length is 12 in. and the width is 2 in.
100 POINTS 100 POINTS Has anyone ever done this worksheet or know what to do? please send me answers. if you dont know dont respond. if you know only a few answ
Percent of change 125 is increased to 200
why do learners need to study intrepreneurship​
Can someone please go into detail on how they simplified this expression? Thanks! : 4a - (4a-3)=4a 1(4a 3) Identity property 4a -4a + 3 Distributive property
Write spoken poetry about the importance of being honest with yourself and fellows​
Make r the subject of the formula t = r/r-3