emily00000000000 emily00000000000
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Lily is going to go to shopping at the feed store to buy a halter for the new filly and some apples and had $100 dollars to spend. The cost for a halter is $20, and the cost for apples is $2. How many apples can Lily purchase with the $100? Write this in a inequality.

Respuesta :

megan426smith
megan426smith megan426smith
  • 26-04-2018
she can buy 40 apples
$100-$20=$80
$80÷$2=40
Answer Link

Otras preguntas

1.4 divided by 0.07 Plz I need help and PLZ NO LINKS
If x=-6, which inequality is true? A. -5 - 3x > 10 B. -3 - 5x < -14 C. 1 - 2x > 13 D. 2 - x<-3
Kiley went 5.7 km/h north and then went 5.8 km/h west. From start to finish, she went 8.1 km/h northwest to find Maya Rodriguez. Which best describes her number
answers and work for answers please
Question 1 1 pts Julianna bought 3 bottles of nail polish for $5.95 each and 1 nail polish cleaner for $1.50. If the sales tax is 7%, what would the total cost
Attaining your dreams or goals requires either suffering or sacrifice and sometimes, both. Why or Why not?
What is the SI unit of heat?​
help asap for branliest
Which statement best describes the effect of rhyming singing and ringing in this part of the poem?
pls answer i need this ill give you 20 pts