SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

10. Which of these is an example of a monetary incentive? A. having fun walking a dog B. making friends on a sports team C. learning a new skill by studying i
The city of Raymond is a symbol of man's sinful state. True False
write a number sentence to add 6 ones to 21
Calvin cleans 3/​5 ​​ of his bathroom with 1/3 bottle of cleaning soulution. At this rate, what fraction of the bottle of cleaning solution will Calvin use to c
Which equation is in standard form and represents a line with slope 5 through the point (0, 2)
The is covered by a thin layer of skin called the .
Is it true that another name for potential energy is stored energy
If anyone read Lord of the Flies please answer this! 30pts And mark brainliest What does the Lord of the Flies (the actual pig head) symbolize? A. The strength
who was primarily responsible for the cold war the united states or the soviet union
I need help on 10,11,and 12