anmarieboudreau anmarieboudreau
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

mrs. katz bought 3 pounds of apples and a muffin for snacks. the apples cost $2.12 per pound. the muffin cost $1.95. how much did she spend?

Respuesta :

voice2242 voice2242
  • 25-04-2018
So, because there are 3 pounds of apples, you multiply the unit cost of each pound, $2.12, by 3. If you add that answer to the $1.96 for the muffin, you should get a total of $8.31. So, Mrs. Katz spent $8.31.
Answer Link
amiibosan
amiibosan amiibosan
  • 25-04-2018
If apples cost 2.12$ per pound, then 3 pounds of 2.12$ apples costs 6.36$!  Plus the muffin, which costs 1.95$, the grand total is 8.31$! (6.36+2.12=8.31)
Answer Link

Otras preguntas

A. Discuss the stages of the star life cycle. plis help me
Why do children often have a difficult time adjusting to being I’ll?
Write three equivalent ratios to the given ratios 4 to 8 and 5 to 10?
Please help me!!! will give brainly to the person that gives me a real answer
How did the United Nations help end the Suez Crisis?
Find the indefinite integral
The following dataset represents the math test scores for a class of 20 students. 90, 85, 95, 100, 100, 90, 100, 70, 100, 85, 80, 95, 80, 100, 85, 75, 100, 90,
The main scale of a vernier callipers has n divisions/cm. n divisions of the vernier scale coincide with (n - 1) divisions of main scale. The least count of the
Find the equation of the line passing through point A and perpendicular to AB
plssss help! this due today..