beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

What is the grace period on a disability policy that has a quarterly premium payment?a. 7 daysb. 10 daysc. 31 daysd. 45 days
Support animals are required to be with a customer at all times and are prohibited from ______ and the _____z support animals may not occupy a__. Please inform
A(n) _______________ is an artificial person, or legal entity, created under state law.a. corporationb. limited partnershipc. legal partnershipd. sole proprieto
What is paradoxical pulse? (pulsus paradoxus)
what are americans preparing for in november that happens every four years?
What site conditions must an operator be concerned about prior to setting up a crane?a) Wind speed only.b) Soil stability only.c) Proximity to power lines only.
A shaping procedure whereby control gradually changes from one element to another is called __________.
which pairs of numbers have a greatest common factor of 3
The position of comfort for a patient with nontraumatic chest pain MOST commonly is ________. 1) Sitting upright 2) Lying flat on the back 3) Lying on the left
Ms. Cone has lived with her best friend, Ms. Lawrence, since they graduated from college together. They both dated men throughout their lives but were never mar