katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
How many syllable in electricity
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
What equals to 31 using multiplication?
depict an angle 7pi over 4 in standard position
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
3/4 + 1/8= with simplest form.