roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

In the current year, Tanager Corporation (a calendar year C corporation) had operating income of $480,000 and operating expenses of $390,000. In addition, Tanag
what the poem about ​
One plans to borrow 400000 to buy a new car. the loan will be for 3 years at 12 percent annual rate compounded monthly. he can pay 12500 per month during the fi
Explain why different materials have different thresholds to change states matter
complete the table to make this a proportional relationship​
Your company wants to use an IoT device but wants to make sure it does not interfere with other RF devices that use the 2.4 GHz RF band. The company also wants
Robots will help (at,to,with) the housework.
An object is moving to the right, and experiencing a net force that is directed to the right. The magnitude of the force is decreasing with time. The speed of t
please help on the air force question guys
The first twelve lines of a sonnet generally serve what purpose? Group of answer choices Ask a question Introduce a topic or problem Explore a theme Any of the