robloxding3 robloxding3
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

A peach weighs 65 grams. if you buy 100 peaches and they sell for $6 per kilogram, how much will they cost?

Respuesta :

kaitv
kaitv kaitv
  • 22-04-2018
65g=0.065kg

0.065x100= 6.5kg of peaches

6.5x6= $39
Answer Link
trace9
trace9 trace9
  • 22-04-2018
Your answer is 39,000 because you do 65 times 6 because you are finding the amount for 1 peach and then you do 390 times 100 is 39,000 because there are 100 peaches ( I did this on a calculator that’s why there is not much work)
Ver imagen trace9
Answer Link

Otras preguntas

How did the civil war speed up America’s industrialization
The use of the phase " I druther" in this excerpt from Twain's The Adventures of Huckleberry Finn gives an example of____. a. dialect b. disposition c. toned. v
what is the volume of a cylinder with a height of 2 feet and a radius of 6 feet? Use 3.14 for pi__ft3(exponent)Please help I will brainlist whoever is right
How to solve 6+5c=-29
Olivia is considering selling her certificates of deposit to buy stocks. Making this move would be wise when _____.
I need a ted talk over why we need to reduce plastic usage
How am I supposed to show my work on this problem ?
The drawing below shows two different types of pulley systems designed to lift a weight. In pulley system A, the end of the rope must be pulled 10 cm downward i
Creative or spatial learners often find it useful to create outlines using      A. graphic organizers. B. journal entries and annotations. C. formal sentence
All matter is composed of atoms of atoms or molecules that have energy of motion, which is also known as