takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

Two functions are defined as: f(x)= (1/(-5x+19))+5 g(x)= (1/(10x-3)) Find  fg(x) Simplify your answer into the form (ax+b)/(cx+d) where a,b,c,d, are numbers to
Why did people criticize the French Nobility, the king Louis XVI and the clergy?
what is 8.237 in word form and expanded form
amani did 10 jumping jacks. The she did 7 more
A vat contains 60 gallons of a 15% saline solution. How many gallons of water must be evaporated so that the resulting solution will be 20% saline?
What number must be added to 14,056 to result in a sum of 32,713
Is the prase,"I sing about horses riding in the stampede," a sentence.
6 divided by three fourths
How do I solve for Y :( ? 2x-3y=8
what is ten times as much as 0.09