am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

one of the zeros of f(x)=x^3-6x^2+11x-6 is 3. What are the other zeros of the function? A)1 and 3 B)-1 and -2 C)1 and 2 D)-1 and 3
Put the verbs in brackets into the correct tense help me please
I need help in this problem
how does a purebred individual differ from a hybrid individual?
how do I solve this one?
the distance from the sun to earth would be A. any number of light years B. more than one light year C. less than one light year D. exactly one light year
Simplify using a table. (5w+2)(8w+5)
based on the seismographic testing the inner core is believed to be _____.A) plasticB) solidC) moltenD) liquid
n/8 - 3 = -11 What is N?
What should you ask to get the main idea of a story