nicolemccargo61
nicolemccargo61 nicolemccargo61
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

find the cost of 5 gallons of orange juice at the rate of $1.50 per quart

Respuesta :

MahdiNaseri
MahdiNaseri MahdiNaseri
  • 25-02-2018
1 gallon = 4 quarts
5 × 4 = 20
20 × 1.50 = 30
$30
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me please
How do you write 8/9 divided by 2/9in unit form
an expression is shown 40 - 20 / 4 / 4 x 2. which of the following must be performed first when evaluating this expression?A.20 DIVIDED BY 4B.4 TIMES 2 C.4 MIN
A tail which is able to grasp an object is considered
Qué me recomiendas hacer? A. Te recomiendo que visites el museo. B. Te recomiendo que visitas el museo. C. Visita la playa.
Tabitha measures the thickness of each of three different stacks of paper. 19.21 in.7.8 in.13.376 in. what is the total thickness of paper for the three sta
Which words in the sentence make up the prepositional phrase? He was on a hiking trail
15x squared minus 4c minus 4
**PLEASE HELP WITH SCIENCE QUESTION**
Solve the system by graphing Y=x+2 X=-3