awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the economy goes from a point on its production possibilities frontier (PPF) to a point below that PPF. Assuming that the PPF has not shifted, this coul
A function is given by the formula y= −1.5x + 7.5 . For what value(s) of x is: y>0 and A function is given by the formula y= −1.5x + 7.5 . For what value(s)
Richards Corporation uses the weighted-average method of process costing. The following information is available for October in its Fabricating Department: Unit
can someone explain me where this 13 came from, please? (sorry my poor english i'm brazilian) a-7=3(b+2) a=3(b+2)+7 a=3b+13
A cinema has 37 rows of seats 23 seats in each row adult tickets are £8 each child tickets are £6 the cinema has sold tickets for every seat the manager estimat
A dishwasher cleans 1350 dishes in 1 hour . How many dishes will it wash in 16 more minutes.....please explain the method
What is the advantage of postfix notation?
Will mark brainless first answer
Can anyone help me please :(
A small electric immersion heater is used to heat 68 g of water for a cup of instant coffee. The heater is labeled "120 watts" (it converts electrical energy to