Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

What two reasons does Patrick Henry give for not having hope that Britain will meet the colonists demands
What is the Sparklines group for in Excel? to place charts in individual cells working with hyperlinks selecting font styles or themes formatting the appearance
dilations geometry help please
I need help community
Plzzz Help! Determine the recursive function that defines the sequence.
I need help please if you know help me with this, thanks
A noun is a word that names. Explain this to the understanding of a class two pupil
What is the smallest positive three-digit number that is a multiple of 4 and whose digits' sum is 23?
In a function, y varies inversely with x. The consistent of variation is 4. Which table could represent the function?
Angles 1 and 2 are supplementary. 2 lines intersect to form angles 1 and 2. Which equation represents the relationship between their measures?