snatchies snatchies 25-01-2018 Mathematics contestada A 12-ounce bottle of shampoo costs $2.79. A 16-ounce bottle of shampoo costs $3.25. Which statement is true? Question 4 options: The 12-ounce bottle is cheaper by about $0.03 per ounce. The 16-ounce bottle is cheaper by about $0.03 per ounce. The 12-ounce bottle is cheaper by about $0.62 per ounce. The 16-ounce bottle is cheaper by about $0.62 per ounce.