alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are tips for a great presentation EXCEPT ________. limit bullet points per slide to 4-6 keep the font size large enough to be read from the
Single-loop learning, according to management professor Chris Argyris, is most appropriate when the environment is _________________, goals and objective can be
What is the sum of the first 34 numbers in the series below? 147 + 130 + 113 + 96 +
A person is watching a boat from the top of a lighthouse. The boat is approaching the lighthouse directly. When first noticed, the angle of depression to the bo
A person who commits domestic violence wants to ao another person.
The secretions of the adrenal medulla act to supplement the effects of ________. (A) parasympathetic innervation. (B) sympathetic stimulation(C) somatic st
someone please help
Question 1 of 10 3 Points Which of these are reasonable strategies for enforcing your boundaries in a healthy relationship? Select the two correct answers. O A.
Which of the following describes the most likely order of events in allopatric speciation? A. Divergence, genetic drift, genetic isolation B. Divergence, geneti
What are the effects of extending the period unemployed workers are eligible for unemployment benefits? 1)Decreases cyclical unemployment and increases the lab