LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

an international agency sponsored by the united nations is
what do regulatory T cells do?
It takes a boat 4 h to travel 75 km downstream. Let x represent the boat’s speed in still water, and let y represent the water’s current in kilometers per hour.
What events abroad and in the United States caused concern among war-weary Americans?
why is the light microscope also called the compound microscope
which has brighter colors, a male wild turkey or a female wild turkey?
Which of the following is generally considered the earliest civilization in the Americas? A. Aztec B. Maya C. Olmec D. Inca
Why did the first missionaries come to the Americas?
a city in Germany sounds like what popular picnic food?
Factor the equation 16x^2 -2x-5