iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

A family includes a mother, stepfather, two teenage biological daughters of the mother, and a biological daughter of the father. Of what type of family is this
Pauline is about to open a new hardware store. She is making decisions regarding lighting, colors, and layout of merchandise. Pauline knows these ________ facto
what is the distance between points 5,13 and -8,-9 round to the nearest hunderdth unit
how does bioluminescence work?
Choose the correct conic section to fit the equation. x 2 + y 2 = 9 a. circle b. ellipse c. parabola d. hyperbola
What is the output of the following Python program? list1 = [2, 3, 4] list2 = [1, 5] list3 = [0] list3 = list2 + list1 print(list3) A. [0, 1, 5, 2, 3, 4] B. [1,
The Late Show with David Leterman is seen by a relatively large percentage of household members who record the show for viewing at a more convenient time. The s
Anna makes 120 dolls to sell each month. This month, she increased the number of dolls she makes by 30 percent. How many dolls does Anna make this month.
help plZ and thanks​
What do the articles of the Constitution explicitly outline?​