cathy8
cathy8 cathy8
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Althea buys a carton of milk each day at school. The milk costs $0.90. How much does she spend on milk during a typical 5-day week? Justify your answer by using the distributive property?

Respuesta :

RhiRhi472
RhiRhi472 RhiRhi472
  • 26-01-2018
$0.90×5 days=$4.50
Instead using distributive property
$0.90(3+2)=0.90×3 + 0.90×2
=2.7+1.8
=$4.50
Answer Link

Otras preguntas

How long does it take to build a blimp? How has a blimp helped the world? When did Henri Giffard start and finish building his blimp? When did Renard and Krebs
Which group wanted Hayes to remove troops from the South?
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
What is 24/40 in simplest form
A card is chosen from a well- shuffled deck of 52 cards. What is the probability that the card will be: 1. an even card OR a red card?
Thirty subtracted from four times a number is greater than the opposite of 10
Which ordered pair is in the solution set of 3x-y=10 A. (5,-5) B. (4,2) C. (4,-2) D. (_5,5) Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Plz!!!!
Which is bigger 0.45 or 2/5
Find each sum or difference 10 1/8 + 3 3/4
What is 24/40 in simplest form