sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

Sarina borrowed $5,800 at a simple interest rate of 7½% per year. After a certain number of years she had paid $1,305 in interest altogether. How many years was
Convert 60 ounces (oz) to pints.
Amelia is 5 ft tall and casts a 4-foot shadow. The two triangles formed are similar because the angle to the sun is the same. Choose two equations that can be u
is it possible to have water vapour at -5°C​
A frog is at the bottom of a ​ 18ft foot well. Each day it crawls up 4 ​feet, but each night it slips back 2 feet After how many days will the frog reach the to
factories1) a²-a-62) x²-8x+163)x²-x-20​
How did the “Double V Campaign” impact life for Native Americans after the war? What did they hope to gain?
What was a result of the Brown v. Board of Education ruling?.
How can a middle schooler make a positive difference in their own life?
16 ÷ 36,864 Please solve