bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

what is dry lightning?
What was the Battle of Wounded Knee?
find the zeros of y=x²-1 from a graph.
How do you multiply 5/12 times 2/9?
1 pound = 100 penny = 10 penny x 10 penny = 1/10 pound x 1/10 pound = 1/100 pound = 1 penny => 1 pound = 1 penny How is this possible if 1 pound = 100 pen
are cockroaches active during the day?
Describe and explain how petrol is separated from the mixture of hydrocarbons in crude oil?
Can anyone help me solve this algebra porblem? -4 2/3=2n/3+1/3+n/3 Negative four and two thirds equals two "n" over three plus one over three plus "n" over thre
what is a subspecies?
what is smog? could you help me... pls