alishasanders2994 alishasanders2994
  • 22-12-2017
  • Computers and Technology
contestada

Mork and Mindy went to the garden center together to buy plants. Mork bought 6 ferns and 1 azalea for $80. Mindy bought 5 ferns and 3 azaleas for $84. What is the price of a single fern?

Respuesta :

tonb
tonb tonb
  • 22-12-2017
Convert the info into equations:

6f + a = 80
5f + 3a = 84

Then substitute one into the other, such that you eliminate one variable:

6f + a = 80 => a = 80-6f
5f+ 3(80-6f) = 84 => 5f + 240 - 18f = 84 => -13f = -156 => f=12

so the fern is $12.

Answer Link

Otras preguntas

Hola chicas! I need a lot of help today!
Why do cells need energy from food
Where would they be found
18-19. If a sample for spectrophotometric analysis is placed in a 10-cm cell, the absorbance will be 10 times greater than the absor- bance in a 1-cm cell. Will
Given that f(x) = x – 2 and g(x) = x2 + 3x – 4, find (f – g)(x).
4x + 3.5x=180. How do you solve it
what would be a good title for a passage whose main idea is the history of football? A.baseball yesterday and today. B.how to play football. C. football today
Do yall know the answer?
-5 1/5 divided by 2/3 as a fraction
1. Animals can improve a person's physical and mental health.TRUE or FALSE