alexiahjara alexiahjara
  • 21-12-2017
  • Mathematics
contestada

Hugh bought 2 bottles of water. If the total cost of water was $4.50, which equation could be used to find the cost of each bottle of water?
$4.50x = 2
x / $4.50 = 2
2x = $4.50
$4.50 - x = 2

Respuesta :

ahmadalip1aek7 ahmadalip1aek7
  • 21-12-2017
2x = $4.50

Proof:
2x = $4.50
x = $4.50 / 2
x = $2.25
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the volume of an object with a mass of 5.45g and a density of 65
how many ways can a gymnastics team of 4 be chosen from 9 gymnasts?
How many significant figures are in the measurement 0.020 km?
is 3/2 and 18/8 proportional
a fraction that is less than 5/6 and has a denominator of 8
Using properties to find the sum or product
What numbers fall between -0.26 and -0.27
explain why there must be at least two lines on any given plane.
These dominate the climatic environment and life in much of South Asia, bringing heavy summer downpours of rain. A. Monsoons B. Tornadoes C. Trop
write four hundred eight thousand, seventeen in two forms