tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

simon invests $7000 into an account that earns 0.4% simple interest annually. which statement best describes the relationship between the number of years simon
Which is the best definition of inflation the gradual?.
What is called in the interior of the Earth can be classified as primordial and radiogenic heat?.
use wholetextfiles to create an rdd from the activations dataset. the resulting rdd will consist of tuples, in which the first value is the name of the file and
How is Animal Farm a satire on the Russian Revolution?.
What should you do to improve your skills in speech context?.
lino3(aq)lino3(aq) and cacl2(aq)cacl2(aq) express your answer as a chemical equation. identify all of the phases in your answer. enter noreaction if no precipit
new york became the most prominent symbol of the postwar suburban boom; one-fifth of the population growth of the 1950s occurred there. True or False
Which of the following best describes why the Native Americans created the Indian confederation? A. as a response to Shays’ Rebellion B. as a protest against ex
print numbers 0, 1, 2, ..., usernum as shown, with each number indented by that number of spaces. for each printed line, print the leading spaces, then the numb