marissamadisonn4234 marissamadisonn4234
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jessica rented 1 movie game and 3 Movies for $11.50 the cost of the video game is $4.75 to rent also the movie

Respuesta :

ConnerH ConnerH
  • 23-11-2017
If the cost of the game is $4.75, then subtract that amount from $11.50, making it $6.75. Divide that amount by 3 to find the price of each movie. The price of each movie is $2.25. If you want to find the price of each individual item, then a game is $4.75, and a movie is $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

Chau rented a truck for one day. There was a base fee of $20.99, and there was an additional charge of 79 cents for each mile driven. Chau had to pay $130.80 wh
Question 11 and 12 please help
The first three terms of an arithmetic sequence are as follows. 18, 25, 32 Find the next two terms of this sequence.
The customer asked for no cheese on their salad. They are lactose intolerant and the cheese would make them sick. The server accidentally hit the “extra cheese”
x²–5x+5=0what is the solution of this equation?​
What does the narrator hide from her mom? A) She hides that she earned a spot in the school play. B She hides that she is breaking the rules. C) She hides that
How would I answer this? Someone please help.
75 basketballs cost $1,143.75. Find the unit rate in price per basketball.​
Originally from Japan, kudzu is a vining plant first planted in the United States in the nineteenth century by southern farmers looking for a fast-growing plant
please help! click on pic.