kaylacheves1130
kaylacheves1130 kaylacheves1130
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate by using WKU. David drove 135 miles in 3 hours.

Respuesta :

14collegestudent
14collegestudent 14collegestudent
  • 25-10-2017
divide 135 by 3 and the unit rate will be 45
Answer Link

Otras preguntas

A protest at Tiananmen Square in 1989 convinced China’s leaders to a.expand participation in government. b.crack down on democratic protests. c.expand the right
Lucy has 18 pansies, 12 geraniums, and 6 marigolds. If she divides the flowers equally between 3 flowerpots. How many flowers will each pot have?
the variables x and y are inversely proportional, and y=2 when x=3 what is the value of y when x=9
Miguel pays $3.78 for a bag of 14 oranges. find the unit price per orange
Which statements accurately describe aspects of Russia's culture and history? Choose all answers that are correct. a. Russian peasants had more freedom than mos
which of the following terms could be applied to the united states during the cold war? a. autocratic b. communist c. free press d. total censorship
what is the answer to this
What is true of saturated fatty acid chains? They are more healthy that unsaturated fats. They contain only single covalent bonds. They are only made in leaf ce
Someone who is running for a political office is known as a __________. a. agent b. official c. candidate d. representative
Given the equation 5x − 4 = –2(3x + 2), solve for the variable. Explain each step and justify your process. B. Megan solved a similar equation below. Is Megan's