jwhelliwell
jwhelliwell jwhelliwell
  • 23-10-2017
  • Mathematics
contestada

An ounce of pine nuts cost $1.40 if Ellen buys 2.5 ounces of pine nuts, how much will she have to pay

Respuesta :

Questionhelper1234 Questionhelper1234
  • 23-10-2017
The answer is three dollars and fifty cents

Answer Link
sacarrasco19
sacarrasco19 sacarrasco19
  • 23-10-2017
An ounce of pine nuts cost $1.40 if Ellen buys 2.5 ounces of pine nuts, how much will she have to pay?

One ounce cost $1.40, she needed 2 and a half ounces so. 

1.40
x 2.5
=$3.50

Answer Link

Otras preguntas

True or false. Thomas Edison created the light bulb?
The sum of two fractions is 8/9. the difference is 2/9. What are the two fractions?
-2(x+3y)=18 solve for y!
what influence did the Aryans have on the people of Indus Valley ?
4^n = 1/64 What value of n solves the equation?  not only the answer ... how do I work it?
what is 172 over 96.75 simplified?
A slide has an angle of elevation of 25°. It is 60 feet from the end of the slide to the stairway beneath the top of the slide. About how long is the slide?
how did the coercive acts affect trade Boston
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
5.89 5.899 <,>or = help