sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences is punctuated correctly? A. Donna won the race; however, she was disqualified because she cheated. B. Donna won the race; howev
Unit 7 1.Every year, Harini receives a check from the company in which she owns stock. What is the name for these periodic distributions of profits to investors
Use any three preposition of place and time each in your sentences.I beg you please help me and answer another question of mine too...​
Who is the poet addressing his poem to? Describe the person.
pls helpFind 4 differences between formal and informal register?​
A copper wire of resistivity 2.6 × 10-8 Ω m, has a cross sectional area of 35 × 10-4 cm2 . Calculate the length of this wire required to make a 10 Ω coil.
How does an object become negatively charged? O It gains electrons. It loses electrons. O It gains protops. O It loses protons.
how many solutions does the system of equations graphed below have?A) 2B) 1C) 0D) infinite​
Factor the following : x(x + 5) + 3(x + 5)
Graph y = x2 - 8x + 13