arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

35. What is 2 as an improper fraction? A-11/4 b-23/4 c-4/23 d-8/4
How did the introduction of the jetliner change affect people’s lives?
Choose three. The Minoan civilization is known for _____. writing architecture silk agriculture trade
Which sentence uses both a participial and an infinitive phrase? 1.Keeping with the rhythm, the dancers swayed to the soft music. 2.Kevin's parents decided to i
Which is greater 0.8 kg or 800 grams
What is a likely result of the United States providing free healthcare for every citizen? a. Lower Taxes b. Higher Taxes c. Lower Interest Rates Eliminate d.
what do you think would make a patriot soldier
process by which water vapor changes to a liquid Evaporation Condensation Convection radiation
Uranium and ________ are needed to run a nuclear reactor. a. gold b. water c. silver d. carbon dioxide
What does the Thirteenth Amendment prohibit? A. poll taxes B. cruel and unusual punishment C. slavery D. segregation