SelenaGraceH2o SelenaGraceH2o
  • 21-09-2015
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 on school lunch. At this rate find the amount 10 students would spend on the same school lunch

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 22-09-2015
4 stuspdents spend $12. That means 1 student spends $3. So if there are 10 students, they wil spend all together 3 x 10 = $30. So, your answer is $30
Answer Link

Otras preguntas

problem: rapid economic growth what monetary policy tool can be used to correct the problem above and how does it correct the rapid economic growth?
Big ideas math integrated mathematics iii solutions
5 6 Need to add up to 24
The president of the math club is conducting a survey to see where the twelfth-grade class wants to go on their field trip. Instead of asking the whole class, s
Can someone please help me? :(
Select the three words in the following sentences are adverbs. I listen closely for any bulletin about fighting in the Pacific. I remember how intently my paren
How does Café Laura properly prepare students for what it will be like to work as a restaurant manager?
Which two elements will be the most alike and why? Which two elements will be the most alike and why? Lithium (Li) and Sodium (Na) because they are both metals
Which relationships describe angles 1 and 2? Select each correct answer. 1. supplementary angles 2. vertical angles 3. adjacent angles 4. complementary angles
The quantities x and y are proportional. x y 12 36 18 54 25 75 Find the constant of proportionality (r)left parenthesis, r, right parenthesis in the equ