desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

why did sumerians build ziggurats
eight more than the number of children is 24
Can you help me use wiliness in a sentence
The case of Dred Scott v. Sandford (1856) is often called the supreme court''s great self inflicted wound because the decision.
Why were American colonists upset with English rule in the 1760s? A. England didn't allow them to have their own tea parties. B. King George refused to appoint
What does Roosevelt mean by "the withered leaves of industrial enterprise"? (5 points) Failed businesses Unproductive farms Unemployed Americans Lack of busines
John stretched while his muscles were cold. Which negative effect could occur? a.Blood might not flow to his limbs. b.His strength could decrease quickly. c.He
How is copper disposed of after use ?
The speed of a space shuttle orbiting the earth is 28,325mph. How many miles does the space shuttle travel in 5 days?
What is the sum of 3/10+13/100