terryevans911owpub1 terryevans911owpub1
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

the local store is having a sale on ground beef- $10 for 3 pounds. sylvia needs 12 pounds of meat to make 50 hamburgers. how much will the ground beef for each hamburger cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-09-2017
10/3 = x / 12.....$ 10 to 3 lbs = $ x to 12 lbs
cross multiply
3x = 120
x = 120/3
x = 40....so it is gonna cost Sylvia $ 40 for the meat.

she plans on making 50 burgers......40 ($ worth of meat) / 50 (burgers)  = 
0.8....so for each burger, the meat will cost 0.80 or 80 cents <==
Answer Link

Otras preguntas

Which English king died in 1066, leaving no heir to the throne? Please Help!
what do you think on a scale of 1 to 10?
Find the simple interest. $5,000, 5%, 3 years Find the ending balance $5,000, 5%, 3 years Marking brainliest <3 But just give me the answer I need this ASAP
I ___ wanted-- I have dreamed of becoming a musician.
Ya veo_____ Lusia! Esta con las maletas? a leave blank
-4(v+3)=-12-4v what is the answer for
U ΑΥΤΗ Α for fire to "Our planet is the only known place in the universe with the right​
Which of the following describe 4.61? Select all that apply. real number rational number natural number irrational number
What was a issue in Texas in the 1820​
BrittlenessHardnessElasticityConductivityBiodegradability1. Ability to break easily.2. Ability to decomposed by microorganism.3. Ability to let the heat and ele