loxrobo385
loxrobo385 loxrobo385
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which equation can be used to solve this problem?

Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether?

A.
6 ÷ 2 × 3 = x

B.
6 + 3 × 2 = x

C.
6 × 3 ÷ 2 = x

D.
6 × 3 + 2 = x

Respuesta :

NakaiColeman
NakaiColeman NakaiColeman
  • 22-09-2017
$12 dollars I think sorry if I got it wrong
Answer Link

Otras preguntas

Julio checked the temperature of a bag of frozen peas and found it was at −12°C. After he left the bag out of the freezer for an hour, its temperature rose to 7
What assessment am i ment to be doing
How would you write in Spanish the sentence: “If I had had it, I would have had to have had it to have had it.” ?
Explain how the law of conservation of energy is obeyed in a food chain
(3x-2y)2= how you finde this
Jamaal spent x minutes today practicing his guitar and y minutes today on homework. If the total time he spent on both is 45 minutes or more, which inequality b
5 1/2% as a fraction in simplest form
Factor each expression. Problem: g^2 - 9 Answer: (g + 3) (g - 3)
Please Help! Please Help!
Bakit Mahalang Maunawaan natin ang ating heograpiya??? Pleaseee answer