layanramy74 layanramy74
  • 24-03-2024
  • Mathematics
contestada

Susan bought 2 kilogram of oranges for 30 pounds how much money will she pay for 8 kilogram​

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 24-03-2024

Step-by-step explanation:

Susan bought 2 kg of oranges for 30 pounds

Susan bought 8 kg .......................for 30/2 × 8

120 pounds

Answer Link

Otras preguntas

What is mineral? And examples of minerals and rocks
Abeni has just received some great news. He received an almost perfect score on his LSAT exam for entrance into law school, which means that he will be able to
Q 7.25: The corporate officers at KLM Distributors require the head of the information services department to attend monthly conferences related to emerging tec
If the flour to sugar ratio is 5 liters flour to 1 liter sugar, then how much sugar is needed if only 2 liters of flour are used?(give the answer as a fraction)
determining a tangent ratio. what is the value of tan(60) ?
In a certain Algebra 2 class of 28 students, 8 of them play basketball and 14 of them play baseball. There are 12 students who play neither sport. What is the p
as of 2010, the new york yankees had one more world series championships than any other team. in fact, the yankees had won 3 fewer than 3 times the number of wo
How does each level get its energy in a food pyramid?
What would be the resolution of Odysseus not killing the Cyclops
x g(x) −2 1/4 -1 1/2 0 1 1 2 3 8 Consider that f(x) = x + 2, while the table represents y = g(x). Which statement is true when comparing the rate of change