anishak398 anishak398
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate

Respuesta :

madelinecooneyov5vjq madelinecooneyov5vjq
  • 24-08-2017
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

The motion of a girl riding a farris wheel is called
What is 1.25 rounded to a whole number??
What was robert brown looking at through a microscope when he found evidence of the 1827?
11. The speaker of the poem “Your World” goes from living in a small nest in a corner to (1 point) A.being welcomed into a larger flock of birds. B. being devou
Daniel has a sample of pure copper. Its mass is 89.6 grams (g), and its volume is 10 cubic centimeters (cm3). What’s the density of the sample? 0.11 g/cm3 8.96
At ground level g is 9.8m/s^2. Suppose the earth started to increase its angular velocity. How long would a day be when people on the equator were just 'thrown
As you approach an emergency vehicle parked in the roadway of an interstate highway with its emergency lights activated what should you do?
A movie theater charges $11 for each adult and $6 for each ticket. one day, they sold 163 tickets and made $1578. How many of each ticket did they sell?
What is 0.97 as a fraction?
Japan had political power in which year