haileighhimes haileighhimes
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her life skills class about 2 and 1/2 yards of fabric her total cost was $15 what was the cost per yard

Respuesta :

sweethannahgirl1
sweethannahgirl1 sweethannahgirl1
  • 24-08-2017
I think the answer 6 dollars because if the total cost was $15 each yard will equal 6 so 6×2=12

The half is still left so the half of 6 is 3 then add it to the $12 and get $15
Answer Link

Otras preguntas

what do you think was the greatest scientific advance of the Hellenistic period? why?
what do you think was the greatest scientific advance of the Hellenistic period? why?
plant roots can grow through cracks and what?
who comes up with ideas for laws?
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
is 5/12 bigger than 3/7
jessie sorted the coins in her bank. she made 7 stacks of 6 dimes and 8 stacks of 5 nickels. she then found 1 dime and 1 nickel. how many dimes and nickels does
in ancient China, many aspects of life were ruled by the___ of Confucius.
What features distinguish anthropoids from strepsirrhines
jessie sorted the coins in her bank. she made 7 stacks of 6 dimes and 8 stacks of 5 nickels. she then found 1 dime and 1 nickel. how many dimes and nickels does