liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

who was the patriot who persuaded france to help the americans in the revolutionary war
A jar of lima beans and white beans have a ratio of 3:5. 210 of the beans are lima beans. How many beans in total are there in the jar? I really need help, have
what was it like to be alive during the time of hammurabi's code?
sandra had ribbons that are 3/4yard,1/5 yard,2/6 and 4/7 yard long. She needs to use the ribbon longer than 2/3 to make a bow. Wich length of ribbon could she u
Which resources are commonly found in at least three East Asian countries? Choose all answers that are correct. A.) pearls B.) iron ore C.) forests D.) coal
Populism supports the rights of whom? the privileged the people the elite the poor the aristocracy
Which structural adaptation would help a plant survive better in a shady environment? A. thorns B. small leaves C. large leaves D. brightly colored flowers
Salt deposits form on a car in the winter. Over time, the salt covers more of the car. Is the salt alive? a. Yes, salt deposits are alive because they mai
Why are rising sea levels a problems?
show that (n+3)2 - (n-3)2 is an even number for all positive interger values of n