kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

15 is the quotient of a number and negative 8. Write and solve an equation to find the number,
please help with math problem
can you plz help me answer this question?
y is directly proportional to the positive square root of x. When x = 9, y = 12. Find y when x = 1/4
"In a TCP connection, suppose that loss occurs whenever the window size of a connection hits W. Also suppose that the RTT is constant. Then the approximate aver
what is 4xsquared=12 in standerd form
"Assuming the market of soda has a regular downward sloping" demand curve and upward sloping supply curve, the tax will ________ the price paid by buyers and __
Which one is it plzz help
In the 1890s, the National American Woman Suffrage Association:a. was dominated by working-class women. b. supported the right of immigrant women to vote. c. ar
In the story "Lamb to the slaughter" what did her husband say or do that upset her?