barbybenan
barbybenan barbybenan
  • 24-06-2017
  • Mathematics
contestada

if rib eye steak costs $8.99 per pound. how much more does 5 3/4 pounds cost than 4 2/5 pounds

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 25-06-2017
The difference in weight
=5 3/4  - 4 2/5
=23/4-22/5
=(23*5-22*4)/20
=27/20 lbs
So difference in cost
=27/20*$8.99
=$12.14
Answer Link

Otras preguntas

what is -7.08 as a fraction in simplest form
a parent with type AB blood could not produce a child with type ? A.B B.A C.O D.AB
what is the value of current when the voltage is 8 volts
in which part of photosynthesis is oxygen produced
If the frequency of a given wave increases,what happens to the wavelength?
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you
At a hockey game, a vender sold a combined total of 114 sodas and hot dogs. The number of hot dogs sold was 52 less than the number of sodas sold. Find the
How is an earthquake a constructive force?
Why are forms of political communication harmful and useful?
find the slope if it exists, of the line containing the pair (3,4) and (3,-7)