kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

A 2-column table with 6 rows. The first column is labeled x with entries negative 4, negative 2, 0, 2, 4, 6. The second column is labeled f of x with entries 0,
Which ruler divided Rome in order to bring stability to the empire? Constantinople Maximian Diocletian Attila the Hun
In the scarlet ibis what are possible Symbols that foreshadow death
Please HELP ASAP!!! What is the answer? (3cd)^2 c=5 and d= 8
What part of the water cycle is biological of biotic?
What do you use to print your French papers? O A. Un micro B. Un haut-parleur O c. Une imprimante. D. Une disquette.
What is the first MOSQUE in the world?
How has the way that we think about and study world history changed over time?Compare and contrast
NUMBER LINE REALLY EASY PLEASE SOLVE
Based on paragraphs 1-2, what can the reader infer about the loon? The loon is toying with the author. The loon poses a threat to the author. The loon is warnin