CutiePie200 CutiePie200
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

so lets say walmart is selling pickles 5.99$ the other store sells it for 3.49 which one is better to buy

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 21-05-2017
You pay $2.295 for walmart, and 1.163 for the other store.
5.99/3 cans of pickles = x/1 can of pickles
3.49/2 cans of pickles = x/1 can of pickles
Answer Link

Otras preguntas

E. Writing Test 1. Write a story that ends in "I've never found such a kind person ever since".
Who was John Calvin, what were his beliefs and which important piece of work he wrote?
In a criminal case, ___________ can appeal the trial court’s decision once a final judgment is entered. A. Only the plaintiff B. Either party C. Only the defend
The time taken to build a house is inversely proportional to the number of builders. If there are 6 builders, it takes 80 days to complete the house. How many b
I have been trying to do number 2 and I just don’t know what the answer is if you can help me thank you so mush
What is the absolute brightness of a white star?
I am a 10 letter word starting with i and ending with 'E. I have 5 vowels and an equal number of consonants. One consonant occurs twice consecutively. The insti
I'll give brainiest. A theater has 384 seats. Each row has 16 seats. The area model represents this situation.What is the value of x in the area model? Enter yo
is 2(x+3)=5x+6-3x always true or never true?
A wire is in the shape of square of side 12cm. if the wire is rebent into a rectangle of length 14cm, find its breadth. Which figure encloses more area and by h