Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

What is 13/20 as a percent
name of 4 men who were called"The Empire Builders" of the California Railroad system?
why weren't slave marriages considered legal
1.34 expressed as a percent
which relationship between two species listed would be mutually beneficial A) a fish and a leech B) a dog and a tick C) a flower plant and a bee or D) a tree an
what are some common motives of nations and states?
A pet store has 15 puppies12 kittens and 6 rabbits witch animals are in the ratio 5:2
How so I show my work with 624 Divided by 3
what can you compare a chloroplast to
What is meant by the phrase "1900 Europeans believed the world was their oyster"