chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

President Roosevelt advisor were called the brain trust
URGENT HELP Solve for X
If the reaction was reversed and we wanted to produce as much NaN3, in grams, as possible from 30.0 g of N2 and 20.0 g of Na, which reactant would be the limiti
Lee buys a computer and a printer for $2,028 The printer costs 30% the price of the computer. What is the price of the computer?
QUICK OLEASE HELP!!!!
What evidence does Little Crane give that the white people are not "original people" like the Indians are?
Help thank you so much
those in agriculture industry need to be particularly mindful of safety because why?​
A group of workers takes 7/8 days to plant 2/3 acres. What is the unit rate in acres per day?
NEED HELP ASAP PLS polygon ABCD, shown in the figure is dilated by a scale factor of 8 with the origin as the center of dilation , resulting in the image of ABC