ciddy1 ciddy1
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

The local school bought $1,464 worth of notebooks for its students. If the notebooks cost $1.22 each, how many notebooks did the school buy? 1,200

Respuesta :

DankMemes322 DankMemes322
  • 26-04-2017
the answer is 1200. Hope i helped
Answer Link
Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 26-04-2017
1,464÷1.22=1,200
.................
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer?
what are these 2 characters names
What is the value of the expression below when x=3 and y=4? X^4 + 0.5y3
Jonathan went shopping for a new camera. The listed price of the camera was $43, but the price with tax came to 46.87. Find the percent sales tax
Solve for all values of p: ​
simplify: 11(4u + 6)
Rachel's Recordings reported net income of $280,000. Beginning balances in accounts receivable and accounts payable were $15,000 and $22,000 respectively. Endin
Describe how threat modeling helps development teams build best practices and how it takes preventative measures against attacks?
A box of Great Value crackers is $1.97 and contains 27 servings. What is the price per EACH serving?
1. What is the eventual effect on real GDP if the government increases its purchases of goods and services by $60,000? 2. What is the eventual effect on real GD