KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

1. Differentiate barometric price leadership and dominant price leadership.
What conclusions did Watson and Crick reach after reading Franklin’s report discussing the symmetry of DNA?
Solar energy is a/an …………… resource A. convenient B. dangerous C. available D. limited
Which term of the AP. 8 , -4 , -16 , -28 ,......... is -880 ?​
At the scene of an accident on a country road, police find skid marks stretching for 50 m.Tests on the road surface show that a skidding car decelerates at 6.5
tan(3x/7 - π/5)= -√3/3
Graph: y – 3 = 1/2 (x + 2)
If the vertex of an isosceles triangle measures 46°, what is the measure of it’s base angles?
explain the three causes of world war 2.​
Outline five ways of varying the force on a current-carrying conductor in a magnetic field. (7 marks) ​