Jema1 Jema1
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP FOR 15 (SHOW WORK!!!! AND EXPLAIN!) + LOTS OF POINTS!!

PLS HELP ME ASAP FOR 15 SHOW WORK AND EXPLAIN LOTS OF POINTS class=

Respuesta :

IcyChloe13
IcyChloe13 IcyChloe13
  • 24-04-2017
The cost for the 16 and 24 ounce sizes ARE proportional. You can tell because $1.92/16=$2.88/24.

The next largest sizes will be 32 and 56 ounces. I got these numbers by multiplying $3.84 by 0.12 and $6.72 by 0.12. 0.12 is the number you get when you divide $1.96 by 16 (see the first set).
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. The quantity 1 divided by 4 end of quantity multiplied by n multiplied by the quantity negative 24 plus 8 multiplied by m minus 100 mul
Convert the measuring units as indicated 2000 g =______ kg
Why was the Battle of Stalingrad a significant event in World War II?
What does this excerpt from act 1 of Ibsen's A Doll's House tell readers about the cultural context of the play? NORA: Good Heavens, no! How could you think so?
what is the answer to this because I'm clueless?
anyone want to help me on this question
Consider the function represented by the equation y – x – 4 = 0. What is the equation written in function notation, with x as the independent variable? f(x) =
What multiplies to 6 and adds up to 7?
5 1/2% as a fraction in simplest form
Who was Winston Churchill? Why would Americans trust what he has to say about the Soviet Union?