imsarawallace4911
imsarawallace4911 imsarawallace4911
  • 24-03-2017
  • Social Studies
contestada

Is the cost of producing a good goes up, what happens to the price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-03-2017
If the cost of producing a good goes up then the price increases.
Answer Link

Otras preguntas

in which era did the first civilizations begin to emerge
Which of these statements best explains why Ptolemy's model of the solar system was different from Copernicus' model of the solar system? They had different da
What does it mean to be governed by law? Question 3 options: A) The president does not have to follow the law. B) The law does not apply to certain people.
How has ocean exploration increased scientific understanding and influenced technology?
oranges cost $1.32 a dozen. What is the cost of one orange ?
four times the square root of six hundred twenty five
Which sentence does not contain an antecedent? Adela and Geraldo went to the movies. His hat matched the color of her dress. Cody and Aleena sold their h
compare and contrast metaphors and similes and their purposes
A blue whale has a length of 28,578 millimeters. What is the length of a blue whale in kilometers? Show your work below by writing the conversion factors you u
the length and width of a rectangle are 19.5 cm and 14 cm, respectively. calculate the minimum and maximum possible areas of each object. round your answer to t