Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

The ancient greeks designed the parthenon according to the idealized rules of proportion for the human body, creating ________ design.
how can we use computer to discover new species? i need at least 5 lines
2 Question french true or false!
Solve for p. 2p+5>2(p−3) no solution all real numbers p>−9 p>−3
Linda can mow 16 lawns in four days. what is the unit rate?
How did geography impact the development of Ancient China
Argelia is talking to her friend Adam about kayak fishing. She has been fishing many times on the Broad River, but she has never recorded the number or types of
Desired objects, such as a bottle of water, seem closer when we are thirsty. this best illustrates the importance of
What type of word relationship does this analogy show? dissolve::solidify::noise::silence
What should you do, if you overhear confidential information while passing by your boss’s office?